מאמרים

פנסיה חובה לעצמאיים

 


בשנת 2017 נכנס לתוקפו חוק פנסיה חובה לעצמאים, המחייב עצמאים להפריש לפנסיה. 


החוק מחייב מינימום הפרשה, אך באפשרותכם להגדיל את ההפרשה ואפילו לקבל הטבות מס.


חלק מהכספים שצברתם יכולים לשמש אתכם גם בתקופה שאינכם עובדים, כדמי אבטלה​.


זכרו - ככל שתתחילו לחסוך מוקדם יותר, כך תצברו יותר כסף לגיל הפרישה.      ​

 


פנסיה חובה לעצמאיים


מי שעובד כשכיר מכיר את זה ורואה את זה בכל חודש בתלוש השכר שלו. בין שאר ההורדות בתלוש ניתן לראות את ההורדה לפנסיה, הורדה שמתבצעת גם על ידי המעביד וגם על ידי העובד. זה מבטיח לעובד שבגיל פרישה תהיה לו קצבת פנסיה בכדי שיוכל להזדקן בכבוד ולא יצטרך לחיות רק מקצבת הביטוח הלאומי. אך עד לא מזמן רק שכירים היו מפרישים לפנסיה ועצמאיים לא היו מחויבים בהפרשה הזו, מה שיצר מצב בו עצמאיים מגיעים לגיל פרישה ולא יכולים באמת לפרוש מכיוון שהם צריכים משהו שיחזיק אותם כלכלית והיום המצב שונה. בשנת 2017 נכנס לתוקפו חוק פנסיה חובה לעצמאיים, חוק שמחייב אותם בהפרשה מינימלית בדיוק בגלל הבעיה הזו.


כמה עצמאיים צריכים להפריש?


חוק פנסיה חובה לעצמאיים מגדיר בדיוק מה המינימום אותו צריכים עצמאיים להפריש. חשוב להדגיש שכמה שההפרשה תהיה גדולה יותר כך העצמאי ייהנה מפנסיה גבוהה יותר בעת פרישה ולכן כדאי להוסיף על המינימום מה שאפשר. המינימום להפרשה לפנסיה מחולק לשניים – עד מחצית מהשכר הממוצע במשק ומה שמעל לשכר הממוצע במשק. על הכנסה של עד מחצית השכר הממוצע במשק על העצמאי להפריש 4.45% ועל מה שמעל למחצית השכר הממוצע במשק על העצמאי להפריש 12.55%. ההפרשה לפנסיה יכולה להתבצע בכל חודש ויכולה גם להיות אחת לרבעון.


עצמאי שהופך למובטל


לצערנו, יש לא מעט עסקים בישראל שלא שורדים ולמעשה, רוב העסקים הקטנים הם כאלו. החוק בישראל בכל מה שקשור לאבטלה שומר על השכיר ומאפשר לו לחתום ולקבל דמי אבטלה לזמן מסוים מה שמאפשר לו "לנשום" ולמצוא עבודה ובזמן שבין לבין להתקיים בכבוד. העצמאי לעומת זאת לא יכול לחתום אבטלה מה שאומר שאם העסק שלו נסגר מכל סיבה שהיא הוא נשאר בעצם בלי כלום. חוק פנסיה חובה לעצמאיים מתקן במעט את העוול הזה בכך שהוא מאפשר למשוך שליש מהסכום שנצבר לפנסיה (עד תקרה מסוימת) במקרה בו העצמאי סגר את העסק. אין ספק שזה פתרון מסוים לבעיה רצינית מאוד ממנה סובלים העצמאיים בישראל.


"מכה" שיש בה גם תרופה


יש לא מעט עצמאיים שזועמים על החוק הקובע פנסיה חובה. לעצמאי יש חיים לא קלים והוא משלם לא מעט לרשויות המס, לביטוח הלאומי ואחרים וגם ככה הוא נאבק לגמור את החודש ועכשיו הוסיפו לו גם את ההפרשה לפנסיה. אך לצד ה"מכה" הזו חשוב לזכור את שני היתרונות המשמעותיים. האחד, האופציה למשוך חלק מהכסף שנצבר במידה והעסק נסגר והשני והחשוב יותר, הקצבה שהעצמאי נהנה ממנה ברגע שהוא מגיע לגיל פרישה מה שמאפשר לו גם ליהנות מהחיים ולא להמשיך ולעבוד עד שייגמרו לו הכוחות. אין ספק שבראייה ארוכת טווח זהו חוק שתורם המון לעצמאיים בישראל על אף שהוא נכפה עליהם.


במספרים, כמה עליי להפקיד?

הכנסה

עד מחצית 


השכר הממוצע


4.45%מעל מחצית 


השכר הממוצע


12.55%


סה"כ 
הפקדות 
לפנסיה
5,000213 ₪29 ₪242 ₪
7,500213 ₪342 ₪555 ₪ 
10,000213 ₪656 ₪869 ₪

​​ * הערה – השכר הממוצע במשק לפי הביטוח הלאומי. נכון לתאריך ה-1.1.2017 עומד על 9,543 ש"ח.