מאמרים

עוסק מורשה או חברה בע"מ

בשעה טובה אתם עומדים לפתוח עסק חדש, אבל אחת מן ההחלטות הראשונות שעליכם לבצע היא לקבוע האם תהיו עוסק עצמאי או חברה בע"מ. 

 


מה עדיף להיות, עוסק או חברה?


 


בשעה טובה אתם עומדים לפתוח עסק חדש, אבל אחת מן ההחלטות הראשונות שעליכם לבצע היא לקבוע האם תהיו עוסק עצמאי או חברה בע"מ. להחלטה יש השפעות שקשורות בין היתר למיסוי וביטוח לאומי, וכמובן שאין תשובה אחת חד משמעית.


ההבדלים בין עוסק לחברה


ראשית יש להגדיר מה הם עוסק וחברה:  • עוסק עצמאי הוא אדם שבבעלותו עסק, כאשר כל האחריות של העסק מוטלת על כתפיו בלבד. העוסק העצמאי משלם את מיסיו באופן ישיר, ואם העסק כושל אזי שלטונות החוק והמס יכולים לפגוע לא רק בנכסים העסקיים אלא גם באישיים.

  • חברה בע"מ הינה גוף משפטי, עם תקנון ומניות, והיא אישיות משפטית שיכולה לתבוע או להיתבע. כלומר, בדרך כלל במקרה של כישלון פירוק, בדרך כלל נכסיהם האישיים של בעליה ובעלי המניות שלה לא ייפגעו.


ההבדלים בין הסוגים הם רבים, אולם הבולטים שבהם הם אלה:


מבחינת הקשר בין העסק לבין רשויות המס, החברה היא כאמור גוף משפטי ולכן היא זו שעומדת מולן, כאשר בעל השליטה בחברה חייב להגיש דוח שנתי. באשר לשיעורי המס בעבור הכנסות עודפות, החברה חייבת בתשלום מס חברות בגובה 23% הן על רווחיה והן על הדיבידנד שהיא מחלקת לבעלי המניות שלה.


עוסק עצמאי, לעומת זאת, עומד בעצמו מול רשויות המס ועליו לשלם מס בשיעור משתנה על פי מדרגות מס עד לגובה של 46% מן הרווחים.


באשר לקשר בין העסק לבין הביטוח הלאומי, החברה לא חייבת בתשלום דמי ביטוח לאומי בעבור הרווחים או הדיבידנד שלה, בעוד העצמאי חייב בתשלום כ-17 אחוזים מן הרווח עד תקרה מסוימת.


האם פירוש הדבר שמוטב להיות חברה בע"מ על פני עוסק עצמאי?


היתרון המשמעותי ביותר של היותו של עסק חברה בע"מ הוא שיקול המיסוי: מס חברות בגובה 23% נכון לרגע כתיבת שורות אלה לעומת כפול מכך (46%!) עבור עוסק עצמאי.


עם זאת, התארגנות עסקית כחברה היא עניין סבוך יותר ובדרך כלל גם יקר יותר. לדוגמה, בחברה בע"מ, בעליה של החברה מושך ממנה משכורת שעליה עליו לשלם מיסים כאילו היה עובד שכיר בה. כל עוד הוא לא מושך את רווחיו בצורת דיבידנד, אלא ימשיך להשקיע את הרווחים בעסק כדי לצמוח ולגדול, היתרון של חברה בע"מ יישאר בעינו. אולם אם ירצה למשוך את הרווחים, אזי יצטרך לשלם גם מס חברות וגם מס על הדיבידנד, כך שבסופו של דבר שיעור המס יהיה כמעט זהה לזה של העצמאי.


בסופו של דבר, התשובה לשאלה האם מוטב להיות עוסק עצמאי או חברה בע"מ תלויה במאפיינים השונים של כל עסק. אם אתם לא בטוחים או מעוניינים להתייעץ ולקבל המלצות מאנשי מקצוע מנוסים, פנו אלינו עוד היום ונשמח לסייע לכם לקבל את ההחלטה שהכי מתאימה לכם.


 


השאירו פרטים כאן


 או במייל yaffabar1@gmail.com


טל': 054-4756681


יפה בר-הון רואה חשבון


התקשורת 7 אשדוד